Witaj Gość!
Strona Główna / artykuły / O doprowadzeniu do paleniska powietrza z zewnątrz cz.1
O doprowadzeniu do paleniska powietrza z zewnątrz cz.1

"O doprowadzeniu do paleniska powietrza z zewnątrz"

Śledzę ostatnio informacje zamieszczone w czasopismach z branży budowlanej, mówiące o obowiązku doprowadzenia powietrza bezpośrednio do paleniska w kominku.

Zauważam również, jak te (nie zawsze prawidłowe informacje) stają się powszechnie znane

i uważane za obowiązkowe.

W rozmowach z klientami, na temat konieczności wykonania czerpni świeżego powietrza, najwięcej dyskusji wywołuje sposób umieszczenia wylotu z doprowadzonym powietrzem.

 

Postanowiłem o tym napisać:

W poradniku zamieszczonym na naszej stronie www.kominkizkrakowa.pl starałem się wyjaśnić zalety doprowadzenia powietrza z zewnątrz. Podkreślałem w nim, że oprócz zapewnienia stałego dopływu tlenu do mieszkania oraz do paleniska, pozwala ono wyeliminować brudzenie sufitu i ścian w sąsiedztwie kominka lub pieca.

_________________________________________________________________________

Niewymieniane powietrze w zamkniętym pomieszczeniu, na skutek tarcia jonizuje się oraz wyłapuje tłuste aerozole. Taka konwekcja gorącego powietrza, osadza na suficie i ścianie, brudne okopcenia. (rys. 1)

/public/tinymce-galeria/rys 1.jpg

 (rys.1)

 

 

Doprowadzone z zewnątrz, świeże powietrze, zdecydowanie zmniejsza występowanie takich zabrudzeń. Zapewnia to również, działająca sprawnie wentylacja domu. Część dostarczonego do domu powietrza pobiera do spalania palenisko kominka. (rys. 2)

 /public/tinymce-galeria/rys 2.jpg

 (rys. 2)

 

Wymieniane mechanicznie powietrze, zdecydowanie zapewnia czystość sufitu i ścian.

 

To właśnie w takim przypadku - zastosowania rekuperatora - istnieje konieczność bezpośredniego doprowadzenia do paleniska powietrza z zewnątrz. (rys. 3)

 /public/tinymce-galeria/rys 3.jpg

 (rys. 3)

  Jak widać z powyższego, obecnie stosuje się dwa zupełnie różne sposoby doprowadzenia do kominka powietrza z zewnątrz:

1. pod wkład kominkowy - do komory grzewczej. (rys. 4.)

2. bezpośrednio - do paleniska. ( rys. 5. )

 /public/tinymce-galeria/rys 4.jpg

(rys. 4.)     

 

 /public/tinymce-galeria/rys 5.jpg

( rys. 5. )

Uważam, że:

Pierwszy rodzaj sprawdza się doskonale w budynkach ze swobodną konwekcją naturalną, czyli w tradycyjnych domach o wentylacji grawitacyjnej.

Drugi natomiast jest bezwzględnie konieczny w budynkach z konwekcją wymuszoną, czyli w domach, w których zastosowano działanie rekuperacji (również wentylacji mechanicznej i klimatyzacji).

W swojej 20-to letniej praktyce w branży kominkowej, miałem okazję dokładnie poznać i zrozumieć specyfikę działania obu rozwiązań. Poniżej postaram się wyjaśnić ich różnicę.

 

Doprowadzenie powietrza pod wkład kominkowy (rys. 6.) powinno być wykonane w budynkach, w których nie zastosowano mechanicznych wymienników ciepła.

 /public/tinymce-galeria/rys 6.jpg

(rys. 6.)

 Z doświadczenia wiem, że w tym przypadku nie wszystkim zrozumiała jest zasada działania takiej cyrkulacji. Postaram się więc to wyjaśnić:

Czerpane z zewnątrz, zimne i świeże powietrze, opływając grawitacyjnie gorący korpus wkładu, nagrzewa się i gromadzi w okapie kominka. Stamtąd, pod ciśnieniem, zostaje wyrzucone przez kratki nawiewowe lub rozprowadzone systemem DGP. Należy jeszcze raz podkreślić, to co najistotniejsze. Wydmuchiwane przez kominek powietrze nie tylko pełni rolę grzewczą, ale przede wszystkim wentylacyjną. Chociaż nagrzane, nadal jest powietrzem czystym, pozwalającym swobodnie oddychać świeżym tlenem. Powietrze to jest również pobierane przez palenisko jego wlotami, skierowanymi najczęściej pod popielnik. Powietrze to nie brudzi ścian.

 

Doprowadzenie powietrza bezpośrednio do paleniska (rys. 7.) powinno być wykonane w budynkach, w których zastosowano układ rekuperacji lub wentylacji mechanicznej, prowadzący do zmniejszenia zużycia energii i stabilizacji temperatury wnętrza. Taka metoda spełnia wymogi unijne, dotyczące budowy nowych domów z wysoko efektywnym systemem alternatywnym.

 /public/tinymce-galeria/rys 7.jpg

 (rys. 7.)

 

Unia Europejska przyjęła Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE, mówiącą, że wszystkie wybudowane lub oddane do użytku budynki po 9 lipca 2013 roku, będą musiały spełniać wymogi dotyczące tzw. charakterystyki energetycznej.

 

Celem dyrektywy jest zwiększenie liczby budynków, charakteryzujących się niemal zerowym zużyciem energii. Z dniem 9 lipca 2013 r. w państwach członkowskich Unii - przed każdym rozpoczęciem budowy nowego domu - wymagane będzie rozważenie wszystkich technicznych, jak również środowiskowych i ekonomicznych możliwości zrealizowania wysoko efektywnych systemów alternatywnych.

Dlatego - na rok przed wprowadzeniem dyrektywy w życie - poszczególni członkowie Unii powinni przygotować i dostosować krajowe regulacje do unijnych wymogów. Państwa członkowskie powinny w tym czasie podjąć odpowiednie środki w celu zapewnienia, aby nowe budynki spełniały określone wymagania energetyczne.

Jednym z takich środków ma być wprowadzenie obowiązku stosowania wymienników ciepła w nowobudowanych domach. Takie urządzenia - rekuperatory - stosowane są w systemach wentylacyjnych i umożliwiają odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku.

Z powyższego wynika, że drugi sposób - doprowadzenia powietrza bezpośrednio do paleniska - staje się coraz bardziej powszechny.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, większość producentów wkładów kominkowych oraz pieców wolnostojących, wprowadziło szereg nowych konstrukcji z wykonanym dolnym wlotem, pozwalającym doprowadzić powietrze bezpośrednio do paleniska.

 

 

 Kominki Miro–Les Foyers,

Mirosław Pycek

 

 

 

Generalny przedstawiciel firm
Kontakt
Salon Firmowy
Ulica Klimeckiego 2, 30-705 Kraków
Tel/Fax 12 341 69 57
pn-pt 10-18, sob 10-15
Email biuro@mirolesfoyers.pl
Salon Firmowy
Ulica Książnice 26, 32-420 Gdów
Tel/Fax 533 33 54 54
pn-pt 10-18, sob 10-14
Email info@kominkizkrakowa.pl
Artykuły
O firmie . Galeria . Poradnik . Aktualności . Cenniki . Kontakt

©1992 - 2011 Miro-Les Foyers